Eesti Muusika Päevad ja
ISCM esitlevad
World
Music Days

Läbi laulude metsa
Tallinn / Tartu
2.–10.05.2019
E, 6. mai
15:00
Unelmamasin

Eesti Rahva Muuseum
Asukohainfo + kaart

Sissepääs tasuta

Politsei- ja Piirivalveorkester
Dirigent Hando Põldmäe

Yasuhiro Miyake (1972, Jaapan)
“Propeller Plane” / “Propellerlennuk” puhkpilliansamblile (2016/2018)

Katherine Bergman (1985, USA)
“Dream Machine” / “Unelmamasin” puhkpilliansamblile (2016)

Ostap Manuljak (1983, Ukraina)
“Oracle” / “Oraakel” puupuhkpilliansamblile (2014)

Jukka-Pekka Lehto (1958, Soome)
“Kunniavelka” / “Auvõlg” (2004, Eesti esiettekanne)

Ardo Ran Varres (1974, Eesti)
Uudisteos (2019, esiettekanne)

Tauno Aints (1975, Eesti)
“Üks vana lugu” puhkpilliorkestrile (2009)

Margo Kõlar (1961, Eesti)
“Sind kiidan hõiskehuulil” puhkpilliorkestrile (2018)

Rein Rannap (1953, Eesti)
Mõõk mõõga vastu” puhkpilliorkestrile (2011)

Olav Ehala (1950, Eesti)
“Maa ja ilm” (2011)

Malle Maltis (1977, Eesti)
Uudisteos puhkpilliansamblile ja elektroonikale (2018, esiettekanne)

Kavas on eriilmelist puhkpillidele kirjutatud muusikat. Kõik ettekandele tulevad teosed on loodud 21. sajandil. Oma helikeelelt on need vägagi eripalgelised. Seega võib öelda, et puhkpillide esituses kajastuvad tänapäeva muusika eri poolused ning seegi, mis jääb sinna vahele. Ehk saab kontserdil isegi küsida, mis on nüüdismuusika paradigma puhkpillimuusikas. Kontserdil kõlab meloodilist, rütmikat, aga ka vabamast kõlakäsitlusest lähtuvat elektroakustilist muusikat.

Politsei- ja Piirivalveorkestri juured on alates 1928. aastast Johannes Kostabi juhatamisel koos käinud Tallinna politseinike orkestris. 1930. aastatel ajakirjanduses ilmunu kinnitab, et see kollektiiv oli mängu- ja kuulamislusti pakkujana küllalt tegus ja kõrgelt hinnatud.

Järgnenud ajaloosündmuste tõttu orkestri tegevus katkes, kuni 1992. aastal kutsuti ellu Politseiorkester ja Piirivalveorkester. 2010. aastal ühendati need kutselistest muusikutest koosnevaks Politsei- ja Piirivalveorkestriks.

Politsei- ja Piirivalveorkester osaleb ametlikel tseremooniatel ja aastapäevade tähistamisel. Laiema kuulajaskonna südamesse on koosseis jõudnud tänu žanrilt mitmekülgsetele ülesastumistele koos Eesti tuntumate solistide ja ansamblitega, aga ka heliloojatele, kes on orkestri tellimusel kirjutanud kümneid ja kümneid uusi teoseid.
https://www.ppaorkester.ee/avaleht

Hando Põldmäe alustas muusikuteed tromboonimängijana Eesti Raadio bigbändis ja Tallinn Brassis. Aastaid oli ta Rahvusooperi Estonia orkestrant. Ta on olnud Virumaa Noorteorkestri, Virumaa Kontsertorkestri, Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli sümfooniaorkestri ja puhkpilliorkestri ning Vabariikliku Orkestrijuhtide Puhkpilliorkestri peadirigent. 2014. aastast on ta Politsei- ja Piirivalveorkestri peadirigent. Hando Põldmäe on esiettekandele toonud Jaan Räätsa, René Eespere, Margo Kõlari, Tauno Aintsi, Ülo Kriguli, Tõnis Kaumanni, Tatjana Kozlova-Johannese, Mirjam Tally, Timo Steineri, Rasmus Puuri, Pärt Uusbergi, Riho Esko Maimetsa jt heliloojate uudisteoseid. Hando Põldmäe oli 2011. aastal noorte laulupeo “Maa ja Ilm” puhkpilliorkestrite liigijuht ning 2017. aasta noorte laulupeo “Mina jään” puhkpilliorkestrite liigijuht ja koondorkestrite dirigent.