Eesti Muusika Päevad ja
ISCM esitlevad
World
Music Days

Läbi laulude metsa
Tallinn / Tartu
2.–10.05.2019
E, 6. mai
20:00
Tulleminek

Tartu sadamateater
Asukohainfo + kaart

Pilet 19/15.20 €
Osta piletid

Helilooja Märt-Matis Lill (Eesti)

Libretist Jan Kaus

Muusikajuht ja dirigent Paul Mägi

Dirigent Taavi Kull

Lavastaja Taago Tubin (Ugala Teater)

Kunstnik Liisa Soolepp

Valguskunstnik Margus Vaigur (Endla Teater)

Elektroonika Tammo Sumera

Koreograaf Janek Savolainen

Märt-Matis Lill, Jan Kaus, Taago Tubin
Ooper “Tulleminek” (2017)

“Sõda paneb inimlikkuse väga teravalt proovile ja sunnib tõdema, et inimkond õpib ajaloost vaid seda, et ta ajaloost midagi ei õpi. Selles mõttes käsitleme lavastuses üsnagi ajatuid universaale ja arhetüüpe. Ooperi põhiliseks inspiratsiooniallikaks olev Esimene maailmasõda oli revolutsiooniline, see põrmustas massihävitusrelvade kasutuselevõtuga igasugused nö väärika sõjapidamise reeglid. Tsiteerides ajaloolast Christopher Clarki:

„1914. aasta peategelased olid nagu uneskõndijad: ettevaatlikud, aga samas pimedad, kes nägid unenägusid, aga jäid pimedaks nende tegelike õuduste suhtes, mis nad maailmale kaela tõid.“ Selles metafooris on midagi väga tabavat ka praeguste arengute kohta maailmas.

Sõja paatos võib pakkuda ülevaid kangelastegusid ja õiglasi ootusi, aga varem või hiljem kattub see vere ja poriga, kangelaslikkusest saab julmus või kaotusvalu, suurest kollektiivsest õnnelubadustest iga üksiku inimese isiklik traagika. Vallutamist ootavate territooriumidega kaardil pole muljutud maastikke näha.

„Tulleminekus“ kasutatakse Trooja sõja kirjeldusi, eesti rahvalaule ja Esimeses maailmasõjas osalenud inimeste mälestusi.

27. märtsil 2018 jagati Eesti Teatriliidu aastaauhindu, muusikaauhinna said Märt-Matis Lill, Jan Kaus, Taago Tubin ja Taavi Kull erinevate teatrivormide meisterliku ühendamise eest ooperis „Tulleminek“.

Märt-Matis Lille ooper “Tulleminek” on üks 2017. aasta kõige ulatuslikumaid ja olulisemaid uudisteoseid heliloomingu vallas. Selle tunnistuseks on ka äsjaomistatud Eesti Vabariigi riiklik kultuuripreemia – üks kõrgemaid tunnustusi.

Esietendus 22. aprillil 2017 Sadamateatris

NB! Lavastuses kasutatakse kohati strobovalgust, lavasuitsu (lavasuits on tervisele kahjutu) ning suitsetatakse.

Esituskeel: eesti
Tablool: inglise, eesti

Märt-Matis Lill (1975)

Helilooja Märt-Matis Lille muusika olulised tunnused on minimaalne stiil, poeetiline aura, mütoloogilised alltekstid, sonoristlik kõlakäsitus, kontemplatiivne aeg, hingav vormikujundus ning arhailiste ja ida kultuuride mõju. Tema viimase aja kõige olulisem loominguline ettevõtmine on olnud kahtlemata ooper “Tulleminek”, mis esietendus Vanemuise teatri Sadamateatris 2017. aasta aprillis ja sai ka Eesti Teatriliidu muusikaauhinna. Tema järgmine suur projekt on soome-ugri mütoloogiale baseeruv, jällegi teatrit ja muusikat ühendav lavateos, mille esiettekanne leiab aset 2019. aasta augustis Mooste folgikojas.
www.soundcloud.com/m-rt-matis-lill
www.emic.ee/mart-matis-lill-est